FRANCJA

AWINION – MIASTO PAPIEŻY

Awinion kojarzy się większości z nas z mostem, który znamy dzięki piosence, a przynajmniej ja znam, „Na moście w Avignon” wykonywanej przez Ewę Demarczyk, ale już nielicznej grupie z tym, iż miasto w latach 1309 – 1377 było siedzibą dziewięciu papieży i antypapieży. Wszyscy byli narodowości francuskiej. Korzystali ze wsparcia królów Francji uzależniając się od nich, dlatego też czas rezydowania papieży w Awinion nazywa się niewolą awiniońską papieży.

Pierwszy na prowansalskiej ziemi pojawił się Klemens V. Powodem przeniesienia kurii papieskiej do Awinionu był spór Klemensa V z kardynałami Rzymu i zamieszki antyfeudalne po jego wyborze w 1305 roku.

Inny Klemens, z numerem VI, nie chcąc wrócić do Rzymu wykupił miasto w 1348 roku za 80 tys. guldenów od Joanny I – królowej Neapolu. Awinion znajdował się od tego czasu aż do 1791 roku w posiadaniu papiestwa.

………………………………………………………………………………………………. PAŁAC PAPIESKI ………………………………………………………………………………………………….

W Awinion papieże zamieszkiwali pałac papieski będący jedną z najbardziej okazałych budowli gotyckich w Europie. Precyzując, jest to monumentalny kompleks pałacowy. W jego skład wchodzi Stary oraz Nowy Pałac, katedra Notre Dame des Doms a także Mały Pałac będący w przeszłości siedzibą kardynałów. Obecnie jest on muzeum z kolekcją malarstwa religijnego i relikwiami.

Kompleks zbudowany z kamienia stoi w centrum Starego Miasta. Posiada cechy architektury rezydencjonalnej jak i obronnej, dlatego też de facto jest zamkiem. Świadczy o tym jej zarys i mury z masywnymi czworobocznymi wieżami.

Pałace: Stary i Nowy skupione są wokół dwóch czworobocznych dziedzińców. Dziedziniec Starego Pałacu jest otoczony krużgankami.

Budowla powstawała etapami i podczas drugiej fazy jej wznoszenia otrzymała bardziej reprezentacyjny charakter.

Do dzisiejszych czasów prawie nic nie zostało z dawnego umeblowania i dekoracji. Przyczyniła się do tego Rewolucja Francuska, która zmiatała z powierzchni ziemi wszystko co katolickie. W nielicznych pomieszczeniach, z 25-ciu udostępnionych do zwiedzania, można oglądać szczątkowe malowidła ścienne.

Dla zwiedzających, aby poczuli choć trochę wielkość tej atrakcji, stworzono wirtualny przewodnik. Po zeskanowaniu kodów przypisanych do konkretnych komnat, można zobaczyć na tablecie jak mogły wyglądać wyposażone sale. Pałac przeszedł gruntowny remont w 1969 roku i obecnie jest w pierwszej dziesiątce najchętniej odwiedzanych atrakcji we Francji.

Warto wspomnieć o polskim wątku związanym z pałacem. Otóż w Sali Konsystorza została wydana zgoda na koronację Władysława Łokietka.

Na dachu pałacu mieści się kawiarnia, która ratuje przed odwodnieniem w upalne dni. Z dachu jest też całkiem ładny widok na miasto.

Na zwiedzanie pałacu trzeba przeznaczyć około 2 godziny. Można kupić bilet łączony na wejście do pałacu i na Most św. Benedykta znany z piosenki „Na moście w Avignon”. W cenie biletu jest przewodnik na tablecie, niestety bez języka polskiego.

…………………………………………………………………………………………. MOST ŚW. BENEDYKTA …………………………………………………………………………………………….

Z placu znajdującego się przed katedrą Dame des Doms wiedzie do mostu krótka ścieżka i polecam ją wybrać, chyba, że ma się ochotę na zakup regionalnych wyrobów. Wtedy należy podążać za znakiem kierującym turystów do mostu, gdyż prowadzi on wśród sklepików i straganów.

Most św. Benedykta (Pont Saint Benezet) został wpisany wraz z pałacem papieskim w 1995 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dwunastowieczna konstrukcja długości 900-metrów łączyła oba brzegi Rodanu. Łączyła, gdyż do dzisiaj ostały się tylko 4 z 22 przęseł i kapliczka św. Mikołaja, w której znajdował się grobowiec Benedykta – według legendy inicjatora budowy mostu stawianego przez 8 lat od 1117 roku.

Most był jednym z niewielu, które spinały brzegi Rodanu, co czyniło z niego punkt przeprawy dla kupców i podróżników, a tym samym do pobierania myta czy też jałmużny dla św. Benedykta.

Most zniszczyły wody Rodanu w czasie kilku powodzi i może też przyczyniły się do jego sławy.

Najlepiej widać go nie z niego, ale z wybrzeża rzecznej wyspy I’lle de la Barthelasse. Podświetlony most jak i pałac prezentuje się najpiękniej wieczorową porą.

……………………………….……………………………………………………….. WIEŻA FILIPA PIĘKNEGO …………………………………………..……………………………………………….

Po drugiej stronie Rodanu, w miejscowości Villeneuve-les-Avignon znajduje się wieża widokowa Filipa Pięknego (Tour de Philippe le Bel). Dlaczego o niej piszę? Dlatego, że z wieży, a dokładniej z tarasu znajdującego się na niej na wysokości dwudziestu siedmiu metrów rozpościera się fantastyczna panorama Awinion. Jak na dłoni widać pałac królewski i średniowieczną twierdzę: Fort Saint-Andre.

Drugi powód jest taki, iż wieża wyznaczała koniec mostu św. Benedykta.

Wieżę o dwóch kondygnacjach ukończono w 1302 roku i nazwano na cześć króla Filipa-le-Bela odpowiedzialnego za jej budowę. W połowie XIV wieku do wieży dobudowano trzecią kondygnację. Stanowiła ona część twierdzy, która obejmowała także mur otaczający zamek, kaplicę i kilka budynków.

Po zniszczeniu mostu św. Benedykta przez powodzie, twierdza przestała pełnić użyteczną funkcję, popadała w ruinę i w końcu została zburzona z wyjątkiem wieży obecnie dostępnej dla zwiedzających.

Sala na parterze jest miejscem wystaw artystycznych, a w sali na pierwszym piętrze możemy zapoznać się z historią wieży i mostu św. Benedykta.

……………………………………..………………………………………………….. POZOSTAŁE ATRAKCJE ………………………………………..……………………………………………………

Awinion znane jest nie tylko z mostu i papieży, ale także z jednego z najpopularniejszych na świecie festiwali teatralnych – Festival d’Avignon. Odbywa się on w lipcu od 1947 roku i trwa przez miesiąc. W tym czasie w mieście jest zapewne bardzo tłoczno, ale i ciekawie za sprawą licznych ulicznych przedstawień. Początkowo na festiwalu występowały tylko francuskie trupy, a obecnie pojawiają się na nim grupy teatralne z całego świata.

Kolejną słynną atrakcją miasta jest dwupoziomowa karuzela z konikami, podobna do tej paryskiej. Mieści się ona przy placu de l’Horloge, nieopodal hotelu de Ville d’Avignon.

Plac znajduje się po drodze z dworca kolejowego w kierunku pałacu papieskiego. Jest on miejscem licznych restauracji i hoteli oraz opery i kina.

Przy pałacu mieści się romańska katedra Notre Dame des Doms z kaplicami z XIV i XV wieku i freskami włoskiego malarza Simone Martiniego. Znajdują się w niej grobowce papieża Jana XXII i Benedykta XII.

Katedrę można łatwo zlokalizować, gdyż na szczycie jej wieży jest umieszczony, widoczny z daleka złocony posąg Najświętszej Marii Panny.

Za pałacem na wzgórzu położone są ogrody – Jardin des Doms, w których można odetchnąć w czasie upalnych dni, skorzystać z kawiarni czy też placu zabaw dla dzieci.

Awinion jest też przyjemnym miejscem do spacerów i podziwiania pięknych budynków. Wąskie uliczki Starego Miasta mają niepowtarzalny prowansalski klimat. Stare Miasto jest otoczone czternastowiecznymi murami długości 4300 metrów. W murach zachowało się 39 wież i 8 bram.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *