AUSTRIA

WIEDEŃ NA WEEKEND

Lubię zwiedzać miasta po sezonie wakacyjnym, gdyż wtedy można delektować się zabytkami, bez przepychania się w tłumie. Ma to istotne znaczenie w przypadku wizyty w bardzo popularnych i turystycznych miastach, a do takich bez wątpienia należy stolica Austrii. Słynie ona ze wspaniałej architektury i równie wspaniałych muzeów. Specjalnie dla nich wybrałam się do Wiednia w pewien zimowy weekend wiedząc, że uniknę wtedy panującej w nich w czasie letniej pory duchoty i gorąca.

 

……..…………….……………………………………………………………..…………………………. PAŁAC SPRAWIEDLIWOŚCI  ………………….…………………………………….……….…..…………………………….…………….

Po przyjeździe do Wiednia w piątek udałam się najpierw do Pałacu Sprawiedliwości, gdyż jego podwoje są otwarte dla zwiedzających tylko w dni pracujące.

Nie jest to muzeum, lecz siedziba austriackiego Sądu Najwyższego kryjąca imponujące neorenesansowe wnętrza. Są one bardzo fotogeniczne, więc koniecznie chciałam je zobaczyć i uwiecznić na zdjęciach.

Przed wejściem do środka przeszłam kontrolę jak na lotnisku. Najpierw były bramki bezpieczeństwa, a potem skrupulatne sprawdzanie torby. Musiałam pożegnać się ze statywem – nie można go wnosić, ale i bez niego dałam radę wykonać kilka ujęć.

Pałac zachwycił mnie klatką schodową, reprezentacyjnymi schodami widocznymi od przekroczenia progu przedsionka. Prowadzą one wzrok ku rzymskiemu bóstwu Lustiti, która jest personifikacją sprawiedliwości. Całość doświetla szklany dach.

 

Będąc w budynku warto wejść na samą górę, na taras, aby podziwiać z niego panoramę Wiednia. Na najwyższym piętrze mieści się też restauracja z widokiem na miasto. To informacja dla tych, którzy poczują głód.

……………………………………………………………………………………………………………. JUSTIZPALAST – ZWIEDZANIE ……………………………………………………………………………………………………………….

Zwiedzanie jest bezpłatne od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu.

 

…………………………………………………………………………………………………………………. MUZEUM HISTORII SZTUKI …………………………………………………………………………………………………………………

Następnego dnia, w sobotę przyszedł czas na znajdujące się przy Placu Marii Teresy Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej. Budowę bliźniaczych muzeów stojących naprzeciwko siebie zlecił Franciszek Józef I. Muzeum Historii Sztuki zostało otwarte w 1891 roku, dwa lata po Muzeum Historii Naturalnej.

W Muzeum Historii Sztuki zgromadzone są zbiory kilku pokoleń rodziny Habsburgów – efekt ich kolekcjonerskiej pasji. Znajdziemy w nim eksponaty od starożytnego Egiptu po osiemnastowieczne arcydzieła. Kolekcja malarstwa, sztuki starożytnej, numizmatów czy też rzemiosła artystycznego uzmysławia nam jak wielkim majątkiem dysponowali Habsburgowie.

Muzeum jest w posiadaniu największej na świecie kolekcji dzieł Pietera Bruegla (starszego). Wiele radości dała mi możliwość studiowania detali jego znanych obrazów „Wieży Babel” czy też „Myśliwych na śniegu”. Jest to jeden z licznych artystów, którego prace możemy podziwiać w zbiorach galerii sztuki uważanej za jedną z najważniejszych na świecie. Obok Bruegla wiszą głównie arcydzieła malarstwa: weneckiego min.Tycjana, holenderskiego, flamandzkiego (Petera Paula Rubensa) oraz stare malarstwo niemieckie, które reprezentują obrazy min. Lukasa Cranacha i Albrechta Durera.

Sporo czasu spędziłam w części muzeum z kolekcją egipsko-orientalną. Znów się powtórzę, że jest ona jedną z największych tego typu kolekcji na świecie. Liczy ponad 17 tys. obiektów z okresu od wczesnego Egiptu do wczesnych czasów chrześcijańskich. Na czterech głównych ekspozycjach: kult śmierci, historia kultury, sztuka pisania i rozwój pisania możemy oglądać liczne mumie ludzkie i zwierzęce, sarkofagi, postacie bogów oraz przedmioty codziennego użytku.

W muzeum jest także jeden z pięciu największych na świecie zbiorów monet, a także dobrze przeze mnie zapamiętana słynna kolekcja portretów Ferdynanda II Habsburga – tyrolskiego księcia w latach 1564-1595.

Nie samą sztuką człowiek żyje. Oprócz ducha trzeba też czasami nakarmić ciało. Polecam, aby zrobić to w muzealnej kawiarni i restauracji. Miejsce to rekomenduję nie tyle ze względu na menu, ale na przecudnej urody wnętrza, które w pełni możemy docenić oglądając je z balkonów wyższej kondygnacji. Wtedy wyraźnie widać niesamowity wzór stworzony na posadzce z dwóch kontrastujących ze sobą kolorów kamienia oraz siedzisk i krzeseł w odcieniu czerwieni. To chyba najpiękniejsza kawiarnia na świecie. Kawiarnia, w której można pożywić nie tylko ciało ale też duszę.

………………………………………………………………………………………………….. MUZEUM HISTORII SZTUKI – ZWIEDZANIE ……………………………………………………………………………………………………

Muzeum można zwiedzać codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00.

Koszt biletu dla osoby dorosłej to 12 Euro.

Informacje o aktualnych godzinach zwiedzania i cenach biletu na stronie muzeum https://www.khm.at/besuchen/besucherinformation/oeffnungszeiten-eintrittspreise/

 

………………………………………………………………………………………………………….. MUZEUM HISTORII NATURALNEJ ……………………………………………………………………………………………………………

Po zaspokojeniu głodu udałam się do Muzeum Historii Naturalnej. Jest ono porównywane do muzeum znajdującego się w Londynie, gdyż posiada nie mniej ciekawe zbiory liczące około 30 milionów obiektów kolekcjonerskich.

Miłośnicy minerałów, geologii, botaniki jak i zoologii będą usatysfakcjonowani ilością i różnorodnością przedmiotów wyeksponowanych w 39 salach na dwóch kondygnacjach. Bogate zbiory są wykorzystywane do badań naukowych.

Muzeum jest doskonałym miejscem edukacyjnym dla dzieci. Najwięcej czasu spędzają one w sali dinozaurów. Zachwycają się tam szkieletami prehistorycznych zwierząt, a przede wszystkim ruszającym się i przeraźliwie ryczącym ogromnym modelem alozaura. W muzeum zobaczymy też naturalnej wielkości model ptaka z gatunku Phorusrhacidae.

Duże wrażenie robi kolekcja najstarszych i największych meteorytów (ponad 1100 okazów) jak i ilość wypchanych zwierząt często pokazanych w ich naturalnym środowisku. Nie jestem miłośniczką spreparowanych stworzeń, dlatego też szybko ominęłam tę część muzeum. Spodobały mi się za to ekspozycje dotyczące historii naszej planety. Jak widać, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Cały dzień na nogach tylko dla wytrwałych. Dla mniej wytrzymałych jest przygotowana spora liczba ławek i siedzisk w salach ekspozycyjnych.

Do Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Historii Sztuki można wykupić roczne bilety i aż żałowałam, że nie mieszkam w Wiedniu, gdyż pewnie byłabym częstym gościem przede wszystkim Kunsthistorisches Museum.

……………………………………………………………………………………………… MUZEUM HISTORII NATURALNEJ – ZWIEDZANIE ……………………………………………………………………………………………..

Muzeum można zwiedzać od środy do poniedziałku w godzinach od 9:00 do 18:30. Muzeum we wtorek jest zamknięte.

Koszt biletu dla osoby dorosłej to 12 Euro. Posiadacze Vienna City Card zapłacą 10 Euro. Informacja o karcie na końcu wpisu.

Informacje o aktualnych godzinach zwiedzania i cenach biletów na stronie muzeum https://www.nhm-wien.ac.at/information

 

……………………………………………………………………………………………………………………… GALERIA ALBERTINA ……………………………………………………………………………………………………………………….

Ostatni dzień zimowego weekendu w Wiedniu spędziłam w galerii Albertina założonej w 1776 roku przez księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego.

Albertina posiada w swoich zbiorach jedną z największych kolekcji grafik. Obecnie jest to ponad milion druków i 60 tys. rysunków od późnego gotyku do współczesności. Są w niej organizowane wystawy czasowe, ale na co dzień możemy podziwiać w niej prace, które wyszły spod rąk: Picassa, Klimta, Rembrandta, Rafaela, Leonardo da Vinci, Rubensa, Moneta, Boscha, Miro, Egona Schielego, Matissa, Kokoschki itd.. Lista nazwisk artystów, o których pewnie każdy słyszał, jest bardzo długa.

Albertina to największy pałac mieszkalny Habsburgów. Był ich rezydencją przez około 100 lat, dlatego też oprócz oglądania dzieł sztuki możemy pospacerować po dwudziestu wspaniałych komnatach urządzonych w intensywnych barwach: żółci, czerwieni i zieleni. Pomieszczenia posiadają w większości oryginalne umeblowanie.

Wnętrza pałacu szalenie mi się spodobały. Przede wszystkim ich bogactwo i kolorystyka kontrastujące z zewnętrzną chłodną powłoką budynku.

………………………………………………………………………………………………………………… ALBERTINA – ZWIEDZANIE ………………………………………………………………………………………………………………….

Zwiedzanie codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00.

Koszt biletu dla osoby dorosłej to 16,9 Euro. Posiadacze Vienna City Card zapłacą 14 Euro.

Informacje o aktualnych godzinach zwiedzania i cenach biletów na stronie muzeum https://www.albertina.at/besuch/tickets/

Vienna City Card można wykupić na 24, 48 lub 72 godziny. Cena za kartę zaczyna się od 17 euro. Upoważniają one do bezpłatnego korzystania z publicznego transportu a także do zniżek w muzeach i atrakcjach turystycznych…

2 komentarze

  • Gabi, odpodrozydopodrozy.pl

    Renata, zachwyt to mało. To jest tak piękna prezentacja, że wszystkie słowa uznania wydaja sie banalne. Bardzo, bardzo trudne zdjęcia. Mogłabym być w tych miejscach tydzień, a nie pokazałabym ich piękna tak jak Ty. Muzeum powinno wrzucić Twoją relację jako reklamę dla tych, ktorzy są miłośnikami muzeów , ale też jako zachęta dla tych, którzy nie lubią muzeów. Wspaniała relacja, gratuluję i pozdrawiam.

  • https://podrozezkordula.blogspot.com/

    A mówia , że muzea sa nudne. Ja sama nie koniecznie lubie w nich spedzac czas. Ale u ciebie jest bosko. Zdjecia znakomite. Bardzo do mnie przemawiają te w BW Fotografowanie wnetrz wymaga wyjatkowego oka i doskonałej techniki. Cudowna ta klatka Pałacu Sprawiedliwosci. Zresztą każde wnetrze znakomicie przedstawione. Mistrzowsko, na prawdę mistrzowsko. Pozdrawiam serdecznie Urszula

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *