AUSTRIA

DACHSTEIN – ZIMA W LECIE

W chłodne zimowe dni, gdy brakuje słońca, marzę czasami o wyjeździe w miejsca, w których słupek rtęci sięga 25 stopni Celsjusza, a w środku lata, podczas upałów, o spędzeniu choć jednego dnia w otoczeniu białego puchu i w temperaturze powietrza oscylującej w okolicach zera.

W tym roku spełniłam drugie marzenie – o zimie w lecie. Miejscem jego realizacji stał się Dachstein, na którym przez cały rok panują zimowe warunki. Najlepszy okres na jego zwiedzenie przypada na kalendarzowe lato, gdyż wtedy wzrasta prawdopodobieństwo cieszenia się na nim łagodną zimową aurą.

…………………………………………………………………………………………………………… DACHSTEIN …………………………………………………………………………………………………………….

Dachstein jest najwyższym masywem regionu Salzkammerung położonego w środkowej Austrii na pograniczu Styrii, Górnej Austrii i Ziemi Salzburskiej. Ma formę płaskowyżu, który niezwykle malowniczo prezentuje się od strony Ramsau.

Dachstein z kopułą lodową jest charakterystycznym i wyjątkowym elementem pasma. Tak jak i przyroda, która go otacza, dlatego też cały masyw i okolicę wpisano w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wysokość masywu dochodzi do trzech tysięcy metrów nad poziomem morza, dlatego też mógł na nim powstać lodowiec radujący (jeszcze) nasze oczy do dnia dzisiejszego.

Dachstein ma do zaoferowania nie tylko białe połacie lodowca pokrytego śniegiem, ale także wiszący most, schody donikąd, lodowy pałac, Sky Walk, spacer do schroniska oraz restaurację, w której można smacznie zjeść po aktywnie spędzonym dniu. Ciekawostką jest fakt, że przez restaurację przechodzi granica regionów Górna Austria i Styria. A zatem można wybrać region, na terenie którego chce się skonsumować posiłek.

………………………………………………………………………………………………. INFORMACJE PRAKTYCZNE ………………………………………………………………………………………………..

Aby cieszyć się wyżej wymienionymi atrakcjami, trzeba się najpierw dostać na masyw. Można to zrobić ze wspomnianej wioski Ramsau am Dachstein, z której prowadzi do dolnej stacji wyciągu płatna droga alpejska zwana Dachsteinstrasse. Za przejazd trasą płaci się przy wyjeździe, ale tylko wtedy, gdy nie skasuje się na górnej stacji wyciągu biletu pobranego przy wjeździe na drogę.

Pokonanie Dachsteinstrasse długości 6,3 km, od szlabanu ją rozpoczynającego do dolnej stacji kolejki, zajmuje kwadrans. Czas na jej przejechanie może się wydłużyć, gdy zrobimy sobie na niej kilka przystanków, celem podziwiania górskich krajobrazów.

Parking pod stacją kolejki jest duży i bezpłatny. Jednak warto przybyć na niego z rana, gdyż może się szybko zapełnić w czasie sprzyjającej zwiedzaniu masywu pogody.

Wjazd kolejką linową na Dachstein należy zarezerwować na konkretną godzinę, korzystając ze strony https://www.schladming-dachstein.at/pl/lato/g%C3%B3ry-wypadowe/dachstein-lato

Kolejka wwozi turystów do schroniska Hunerkogel na wysokość 2700 m n.p.m. pokonując 2,2 km i tysiąc metrów przewyższenia. Wagoniki kursują wahadłowo i są zawieszone ponad 200 metrów nad ziemią. Lina, po której się poruszają, nie ma żadnej pośredniej podpory. Wjazd na masyw jest jedną z największych atrakcji regionu.

…………………………………………………………………………………………………………….. ATRAKCJE ……………………………………………………………………………………………………………..

SKY WALK

Pierwszą atrakcję, znajdującą się na Dachstein, można zauważyć już po wyjściu ze stacji kolejki. Jest nią częściowo przeszklona platforma widokowa wychodząca poza 250-metrową pionową ścianę góry Hunerkoge. Obok niej biegnie szlak gwarantujący spektakularne widoki, m.in. na wschodnią ścianę Dachstein i inne alpejskie szczyty. Przy Sky Walk znajdują się wygodne leżaki i kosze plażowe sprzyjające kontemplacji niesamowitych krajobrazów, relaksowi, albo słonecznym kąpielom.

MOST WISZĄCY

Największą atrakcją na Dachstein jest most wiszący. Prawdopodobnie ze względu na dreszczyk emocji, który towarzyszy stąpaniu po nim 400 metrów nad przepaścią, a pewnie też dlatego, że jest to najwyżej położony most wiszący w Austrii.

Most można opisać kilkoma liczbami. Skonstruowano go z 30 tysięcy elementów. Ma on 100 metrów długości, metr szerokości, a wysokość barierek wynosi 1,3 metra. Zaprojektowano go tak, aby wytrzymał porywy wiatru o sile do 250 km/h i 750 kg obciążenia na metr kwadratowy. Po liczbach widać, że można czuć się na nim bezpiecznie.

SCHODY DONIKĄD

Schody Donikąd, znajdujące się za wiszącym mostem, są kolejnym miejscem, które może dostarczyć sporą dawkę adrenaliny, gdyż 14 stopni prowadzi na niewielką szklaną platformę zawieszoną, podobnie jak most, 400 metrów nad przepaścią.

Przebywanie na podeście daje namiastkę unoszenia się w przestworzach. Z platformy rozpościera się panoramiczny widok na okoliczne góry.

Schody są ulubionym punktem zwiedzających wykonujących na Dachstein pamiątkowe zdjęcie, więc dość często w tym miejscu tworzą się kolejki. Aby ich uniknąć należy po wyjściu z wagonika, od razu udać się na most wiszący i Schody Donikąd.

PAŁAC LODOWY

Po zejściu ze Schodów Donikąd czeka na turystów kolejna frajda: Pałac Lodowy. Utworzono go w 2007 roku 6 metrów pod wiecznym lodem. Wchodząc do niego trzeba być przygotowanym na temperatury w okolicach zera stopni Celsjusza.

Pałac Lodowy jest miejscem, w którym możemy podziwiać lodowe rzeźby mieniące się wszystkimi kolorami tęczy. Ich tematyka jest związana przede wszystkich z górami. Magiczny świat stworzony z lodu prawdopodobnie najbardziej zafascynuje najmłodszych zwiedzających.

SPACER PO LODOWCU

Na Dachstein można też spędzić czas aktywnie spacerując po lodowcu. Piesza wycieczka nie jest wymagająca. Wiedzie od stacji wyciągu do schroniska Seethalerhutte po pięknym i dobrze oznaczonym szlaku, utworzonym przez skutery śnieżne.

Prawie przez całą trasę towarzyszy jej widok na pokrytą śniegiem dziewiczą równinę. Po drodze, po lewej stronie, mija się ogromne zagłębienie i Hohes Dirndl (2832 m). Przed schroniskiem, po prawej jego stronie dech zapiera wyłaniający się z białej śnieżnej pokrywy Hoher Dachstein (2995 m n.p.m.) i boczny Mitterspitz (2925 m n.p.m.).

Schronisko Seethalerhutte, przy którym można zakończyć spacer, jest nowoczesne i pięknie wkomponowane w siodło Dachsteinwarte (2741 m). To dobre miejsce na odpoczynek i konsumpcję.

Wielbiciele ferrat mogą udać się na kończącą się przy schronisku, bardzo znaną i trudną ferratę Johann-Klettersteig, albo wejść na położony przy schronisku Hoher Dachstein. Pierwsze wejście na ten szczyt miało miejsce w 1832 roku. Od XIX wieku Dachstein jest popularnym celem wspinaczy i do dziś wciąż można zobaczyć pozostałości po dawnych szlakach alpinistycznych.

4 komentarze

 • Gabi, odpodrozydopodrozy.pl

  Gdyby nie to, że tam byłam, mogłabym po Twojej prezentacji pojechać w to miejsce natychmiast. Rzeczywiście jest to mega bajer, że się w środku lata można zanurzyć w takiej białej bajce. Schody Donikąd prowadzą tak naprawdę do widokowego raju, samo przejscie po moście i zejście na platformę to już jest wyzwanie, zwłaszcza jak wieje wiatr. Chyba każdy strzela sobie tam fotę. Pałac Lodowy też zachwyca. Niestety, nie przeszłam tego szlaku, bo biuro podróży dało nam za mało czasu. Wielka szkoda! Bardzo podoba mi się kadr z niebieską wstęgą wody ( tego ja w ogóle nie widziałam). Renata, pieknie pokazałaś i opisałaś to miejsce, pozdro!

  • Renata Łacina

   Gabi, ja też z chęcią jeszcze raz bym się tam udała. Miejsce, nie bez powodu jest na liście UNESCO. Dachstein, jak i jego okolica zachwyca. Można tam odpocząć i nacieszyć oczy przepięknymi krajobrazami.
   Dziękuję i pozdrawiam 🙂

 • swiatkoniczyny

  Renata, pokazujesz cuda, o których nigdy nie słyszałam a kocham góry i górskie widoczki, więc i w to miejsce wrzucam pinezkę.
  Mega prezentacja! Poczułam się przez chwilę, jakbym tam była.
  Dzięki za wirtualną podróż.
  Koniczyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *