AUSTRIA

TRAUTENFELS – ALPEJSKI ZAMEK

Barokowy zamek Trautenfels malowniczo położony na tle góry Grimming to idealny przystanek w drodze na alpejskie szlaki lub alternatywa spędzenia czasu w przypadku pogody zniechęcającej do wybrania się w góry.

Zamek leży niedaleko popularnych atrakcji regionu Górna Austria – około 50 km od Dachstein, 45 km od Hallstatt i tylko 15 km od Liezen – siedziby największego powiatu w Austrii, w kraju związkowym Styria. Widać go doskonale z trasy nr 320 prowadzącej z Liezen do zachodniej części Austrii.

Wstęp do zamku z kartą Sommercard jest bezpłatny, tak jak i znajdujący się przy nim niewielki parking.

Nie jest to typowy zamek z salami mieszkalnymi, gdyż mieści się w nim muzeum będące częścią Muzeum Powszechnego Joanneum. Prezentowane stałe wystawy poświęcono naturalnej i kulturowej historii regionu Styrii i Ausseerland.

Ponad 1000 obiektów umieszczono w 13 salach. W każdej z nich przedstawiono inny temat. W jednej z sal można obejrzeć ciekawy film 3D ukazujący region po zlodowaceniu i ociepleniu klimatu. W innych pomieszczeniach pokazano eksponaty związane ze światem lasu i gór, z lokalnymi tradycjami i życiem społecznym, zwyczajami, sztuką ludową, wiarą, ubiorem, życiem na górskich pastwiskach i wioskach oraz trofea myśliwskie.

Najpiękniejszym pomieszczeniem w zamku jest Sala Marmurowa z przykuwającym wzrok malowanym sklepieniem, które w latach 1670 – 1673 wyszło spod pędzla szwajcarsko – włoskiego barokowego malarza Carpoforo Tencalla.

W pamięć zapada także pokój z freskami datowanymi na drugą połowę XVI wieku. Freski odkryto w 1992 roku, a w latach 1997-1999 przywrócono je do stanu pierwotnego.

Na zamku są też organizowane wystawy czasowe. W 2023 roku miałam okazję zapoznać się z eksponatami wchodzącymi w skład specjalnej wystawy: „Sztuka uzdrawiania, z historii medycyny”. Opowiadała ona o historii medycyny, technologi medycznej i rozwoju opieki zdrowotnej w Styrii.

……………………………………………………………………………………………………… HISTORIA ZAMKU ………………………………………………………………………………………………………..

Historia zamku sięga średniowiecza. Pierwsze udokumentowane wzmianki o nim pojawiły się w 1261 roku. Znany był wtedy jako Neuhau. Nazwa zamku została zmieniona na obecnie obowiązującą – Trautenfels w czasie, kiedy był w posiadaniu hrabiego Siegmunta Friedricha von Trauttmansdorff. Hrabia przejął zamek w 1664 roku i do 1815 roku był on w rękach jego rodziny, która go odbudowała i wyposażyła.

W późniejszych dziesięcioleciach zamek często zmieniał właścicieli. Należał m.in. do Józefa Lamberta. Miał on spory wpływ na jego wygląd. Zlecił np. dobudowanie do sypialni przepięknej łazienki, którą można oglądać do dnia dzisiejszego.

W 1941 roku posiadłość została sprzedana niemieckiej Reichspost (Poczta Rzeszy) przez hrabinę Annę Lamberg-Werndl. Po wojnie właścicielem zamku stała się Republika Austrii. Od 1959 do 1982 roku pełnił on funkcję schroniska młodzieżowego. W tym okresie uległ poważnym zniszczeniom i od 1990 roku przeszedł kilka remontów. W 1998 roku otwarto w nim muzeum krajobrazu. W 2006 i 2007 roku uporządkowano bastion obronny i cokół budowli przywracając sytuację historyczną wokół zamku. Od tamtego czasu cieszy oko zwiedzających.

4 komentarze

  • Renata Łacina

   Prawda? Austria ma wiele do zaoferowania, nie tylko góry, które w tym kraju najbardziej lubię. Zamek był miłą niespodzianką/odskocznią w czasie wędrówek po górskich szlakach.
   Dziękuję i pozdrawiam 🙂

 • PhotographPaul

  Zamek Trutenfels stanowi nie tylko istotny element dziedzictwa kulturowego regionu, lecz także inspiruje i zachwyca odwiedzających swoją majestatyczną obecnością oraz bogatą historią, która się za nim kryje. Z dziedzińca tego zamku rozpościera się widok na inne zamki, takie jak Schloss Pichlarn, Schloss Gumpenstein oraz Schloss Stainach. Ponadto zauważalna jest Johanneskapelle, mały kościółek, oraz imponujący masyw górski Grimming, osiągający wysokość 2351 m n.p.m.
  zapraszam na moja strone na FB – Fotografia krajobrazowa i przyrodnicza – Austria
  https://www.facebook.com/owsinski.pawel

  • Renata Łacina

   Niestety, byłam na zamku w czasie pogody, która nie sprzyjała obserwacji okolicy a po Twoim wpisie widzę, że byłoby co podziwiać z zamku, a nie tylko w jego wnętrzach. Dzięki za link do Twoich zdjęć z Austrii, która nigdy się nie nudzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *