SŁOWACJA

SZCZYRBSKIE JEZIORO

Szczyrbskie Jezioro to nazwa jeziora i miejscowości leżącej przy południowym jego brzegu. Są one pięknie usytuowane w dolnej części Doliny Furkotnej i Młynickiej na wysokości ponad 1300 m n.p.m. w Tatrach Wysokich. Jezioro o powierzchni 19,8 ha jest drugie co do wielkości po słowackiej stronie Tatr. Wyprzedza je tylko o 0,20 ha Wielki Staw Hińczowy.

Najwyżej położona osada w Tatrach Wysokich miała swój początek w 1875 roku. Jej powstanie zaczęło się od budowy nad jeziorem schroniska turystycznego. Szybszy rozwój bazy hotelowo – restauracyjnej nastąpił po narciarskich mistrzostwach świata, które odbyły się w 1970 roku.

Położenie miejscowości sprawia, że jest ona idealnym punktem startowym do wejścia na Rysy. Szlak od strony słowackiej uważany jest za łatwiejszą opcję zdobycia najwyższego szczytu Polski. Ze Szczyrbskiego Jeziora można się także wybrać na Narodową Górę Słowaków – Krywań, albo na inny słowacki szczyt – Koprowy Wierch. Wiedzie też stąd trasa nad Popradzki Staw (czerwony szlak), Bystrą Ławkę (żółty szlak) czy do schroniska Chata Solisko (niebieski szlak).

Baza noclegowa w Szczyrbskim Jeziorze jest skrojona zarówno pod posiadaczy płytkich jak i bardzo głębokich kieszeni. Ci drudzy mogą szukać zakwaterowania w luksusowych hotelach położonych tuż nad brzegiem jeziora i delektować się z nich krajobrazem malowanym tatrzańskimi szczytami. Cena za nocleg jest odwrotnie proporcjonalna do odległości od jeziora.

Szczyrbskie Jezioro tętni życiem przez cały rok. Latem, jak już wspomniałam, to dobre miejsce dla tatromaniaków, ale także dla tych, którzy już sobie nie radzą na wymagających tatrzańskich szlakach, a wciąż chcą podziwiać górskie krajobrazy. Wokół jeziora biegnie szutrowa ścieżka długości około 2,3 km. Prowadzi ona po płaskim terenie, więc bez problemu pokonają ją nawet mniej sprawne osoby z metryką w okolicach jednego roku i stu lat.

Zimą przyciąga do Szczyrbskiego Jeziora 26 kilometrów tras biegowych, a także 9 kilometrów tras narciarskich położonych na stokach Przedniego Soliska.

Przez cały rok mariaż jeziora z górami jest atrakcyjnym plenerem sesji zdjęciowych, głównie ślubnych. Jestem pewna, że każdy, kto choć jeden dzień spędził nad Szczyrbskim jeziorem, miał okazję podziwiać Młodą Parę układającą się pod dyktando fotografa.

Atrakcję przygotowano także dla amatorów wiosłowania. Nad południową zatoką jeziora znajduje się przystań łódek, więc jeśli tylko są siły i ochota, to można podziwiać Tatry z poziomu tafli wody.

Dla lubiących spoglądać z góry, niekoniecznie ze szczytu, też się coś znajdzie. Na północ od jeziora, w odległości pięciu minut pieszo, stoi wieża widokowa – Tatras Tower, z której roztacza się panorama na Szczyrbskie Jezioro i okoliczne wzgórza. Jest to najwyższa i najwyżej położna wieża widokowa na Słowacji. Wchodzi się na nią spiralną pochylnią. W górnej części wieży znajduje się siatka, szklany taras widokowy i zjeżdżalnia – atrakcje dla ludzi bez lęku wysokości i klaustrofobii.

Po lewej stronie widoczna Tatras Tower.
Widoki z wieży

Dwieście pięćdziesiąt metrów od wieży widokowej mieści się stacja kolejki, którą można wjechać pod schronisko Chata Solisko, a spod niego udać się w wyższe partie Tatar.

My zrobiliśmy sobie wycieczkę do Wyżnego Wielkiego Furkotnego Stawu (Vyšné Wahlenbergovo pleso). Nazwa stawu wzięła się od doliny, w której jest położony, czyli Doliny Furkotnej. Jest on jednym z najwyżej usytuowanych stawów w Tatrach na wysokości 2145 m n.p.m. i dlatego też prawie przez cały rok pokrywa go lód. Powyżej stawu, na wysokości 2315 m n.p.m., znajduje się przełęcz Bystra Ławka. Tam już nie dotarliśmy, gdyż postanowiliśmy ewakuować się przed nadciągającym deszczem.

………………………………………………………………………………………………. INFORMACJE PRAKTYCZNE ……………………………………………………………………………………………….

Jak dojechać i gdzie zaparkować

Do Szczyrbskiego Jeziora można dotrzeć szynową kolejką elektryczną tzw. Elektriczką, która jedzie z Popradu, Wysokich Tatr.

Inną opcją jest dojazd z Polski samochodem/motorem przez przejście w Jurgowie, a potem drogą 66 i 537 w kierunku Tatr Wysokich. W Szczyrbskim Jeziorze można zostawić auto w kilku miejscach. Największy parking mieści się nieopodal stacji Elektriczki.

Gdzie zjeść

Z czystym sumieniem mogę polecić Restaurację Furkotka znajdującą się przy stacji Elektriczki. Miła obsługa podaje tam duże porcje smacznych potraw.

Ubezpieczenie

Przed udaniem się na jakikolwiek szlak w Słowackich Tatrach, radzę wykupić ubezpieczenie. To groszowa sprawa w porównaniu z opłatą za ewentualną górską akcję ratunkową, w której udziału Wam nie życzę.

Szczyrbskie Jezioro jest znakomitą bazą wypadową na wiele tatrzańskich szlaków, ale też świetnym miejscem do zregenerowania duszy i ciała. Pomimo tego, że to bardzo popularna destynacja, nie jest w niej gwarno i tłoczno, jak w wielu polskich górskich miejscowościach.

4 komentarze

 • Gabi

  Zdjęcia znad jeziora w przepięknej niespotykanej aurze. Też tam byłam, ale patrząc na Twoją relację zadaję sobie czy aby na pewno. Piękny zachęcający do odwiedzin wpis. No i super, że są trasy dla każdego, pozdrawiam!

  • Renata Łacina

   Miejsce zachwyca, wokół jeziora spacerują głównie ci, którzy nie mogą, albo nie chcę iść w wyższe partie Tatr. Jest tam bardzo spokojnie, choć ze względu na popularność miejsca, myślałam, że będzie tam jak w naszych górskich „kurortach” 🙂 Pozdrawiam 🙂

 • swiatkoniczyny

  Świetne miejsce, cudownie przez Ciebie pokazane.
  Gro informacji przydatne przy planowaniu wycieczki. Dobrze, że wspomniałas o dodatkowym ubezpieczneiu, bo sama nigdy bym, o tym nie pomyślała.
  Słowackie Tatry wciąż przede mną. Kocham górskie krajobrazy a te słowackie, jeszcze bez tłumów są nieprawdopodobnie zachęcające.
  Serdeczności przesyłam

  • Renata Łacina

   Dziękuję 🙂 Tak, Słowackie Tatry Wysokie i Niżne (je także muszę przedstawić, bo się w nich zakochałam;)) od razu piękniej wyglądają bez tłumów na szlakach. Myślę, że Słowacja przypadłaby Tobie do gustu. Mają wszystko, oprócz morza 😉 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *