WŁOCHY

DOLOMITY Z POZIOMU JEZIOR

Dolomity są uważane za jedne z najpiękniejszych gór na świecie i m.in. ze względu na ich wyjątkowe piękno naturalne, wynikające przede wszystkim z ich różnorodności, znalazły się w 2009 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zajmują one powierzchnię 141 903 ha w północnych Alpach włoskich. Nie tworzą wyraźnego łańcucha górskiego, ale składają się z grup skalnych oddzielonych głębokimi dolinami i wysokimi przełęczami. Liczą 18 szczytów, które wznoszą się na ponad 3000 metrów.

Dolomity zachwycają majestatycznymi, surowymi masywami górskimi, dolinami, przestrzeniami oraz niesamowicie położonymi jeziorami, w których krystalicznie czystych wodach przeglądają się okoliczne szczyty. Jest to magiczne połączenie będące rajem dla wielbicieli górskich widoków i fotografów. Dotarcie do wielu jezior nie stanowi problemu, gdyż często leżą one przy głównych drogach. Piękno jest na wyciągnięcie ręki.

…………………………………………………………………………………….. LAGHETTO BAITA SEGANTINI ………………………………………………………………………………………..

Jezioro Baita Segantini, choć właściwszym określeniem byłoby słowo „jeziorko”, ze względu na jego mikroskopijne wymiary, tworzy w czasie zachodu słońca wraz z odbijającymi się w nim graniami, szczytami i iglicami masywu Pale di San Martino bajeczny obraz. I z tego też powodu jest częstym celem fotografów.

Do jeziora można dotrzeć pieszo w około pół godziny z Passo Rolle, gdzie jest możliwość zostawienia samochodu na dużym parkingu. Potem należy udać się polną ścieżką w kierunku schroniska Cervino, a następnie w stronę schroniska Segantini na wysokość 2291 m n.p.m..

Jezioro jest idealnym miejscem do wykonania pocztówkowych kadrów, ale może też być kolejnym etapem w drodze, np. na szczyt Monte Castellaz.

……………………………………………………………………………………………. LAGO DI ANTORNO ………………………………………………………………………………………………

Niewielkie, ale bardzo urokliwe jezioro Antorno leży w niedalekiej odległości od Cortina d’Ampezzo, między jeziorem Misurina i kultowym masywem Tre Cime di Lavaredo, którego „zęby” odbijają się w jego wodach. Jest to bardzo fotogeniczny motyw, dlatego też często utrwalany przez fotografów.

W wodach Antorno, oprócz Tre Cime, przegląda się ciągnący wzdłuż jeziora masyw Cadini Misurina, a nawet dalej położony masyw Sorapis.

…………………………………………………………………………………………….. LAGO DI MISURINA ……………………………………………………………………………………………..

Lago di Misurina znajduje się na liście najbardziej znanych jezior w Dolomitach. Leży na wysokości 1754 m n.p.m., 15 km na wschód od Cortina d’Ampezzo. Można do niego dojechać samochodem drogą SP49, przy której jest bezpośrednio położone.

Jezioro jest otoczone górami. W jego krystalicznie czystych wodach odbija się od północy symbol Dolomitów Tre Cime di Lavaredo, a od południa można podziwiać masyw Sorapis. Lago di Misurina można oglądać nie tylko z jego poziomu, ale też spojrzeć na nie z góry. Aby to zrobić, wystarczy wznieść się kolejką górską na masyw Cadini di Misurina.

Nad jeziorem warto zatrzymać się na dłużej nie tylko ze względu na piękne widoki, ale też panujący wokół niego wyjątkowy, uzdrawiający klimat. W jego okolicy znajduje się ośrodek leczenia astmy dziecięcej.

Wielbiciele aktywności związanych z wodą mogą skorzystać z rowerów wodnych, gdyż nad jeziorem znajduje się ich wypożyczalnia, a lubiący spacery przejść się ścieżką o długości 2,5 km prowadzącą wokół jeziora.

……………………………………………………………………………………. LAGO DI LANDRO/DURRENSEE ………………………………………………………………………………………

Nieduże Lago di Landro jest zlokalizowane na końcu doliny Landro, przy drodze między Dobbiaco i Cortina d’Ampezzo. Warto się przy nim zatrzymać ze względu na niesamowicie odbijający się w jego szmaragdowych wodach masyw Monte Cristallo.

Poziom tafli jeziora jest bardzo zróżnicowany, gdyż zależy od dopływów wód z otaczających go gór. Letnią porą woda jest często niezbyt głęboka i szybko się nagrzewa, więc stanowi doskonałe miejsce do zażywania kąpieli.

………………………………………………………………………………… LAGO DI DOBBIACO/TOBLACHERSEE …………………………………………………………………………………

Lago di Dobbiaco znajduje się na terenie gminy o tej samej nazwie, w dolinie łączącej Dobbiaco z Cortiną di Ampezzo. Jezioro leży blisko granicy z Austrią przy drodze SS51, więc dotarcie do niego jest bardzo proste. Z zaparkowaniem koło niego też nie ma problemu, gdyż przesunięto przy nim drogę, aby wybudować parkingi dla zmotoryzowanych i ułatwić dostęp do niego pieszym.

Jezioro zasila rzeka Rienza, której źródło znajduje się na wysokości 2180 m n.p.m. w Dolomitach, dlatego też jego wody mają bardzo niską temperaturę. Nie nadaje się do kąpieli, ale można po nim popływać wypożyczonym rowerem wodnym albo łodzią. Na miejscu można też wykupić licencję i spędzić czas na łowieniu ryb.

Lago di Dobbiaco to także idealne miejsce na spacery z całą rodziną, na poznanie okolicznej flory i fauny oraz otaczających je gór z tablic informacyjnych rozmieszczonych na trasie edukacyjnej powstałej w 2000 roku wokół jeziora.

…………………………………………………………………………………………… LAGO DI PELLEGRINO …………………………………………………………………………………………….

Jezioro Pellegrino ma rozmiar przysłowiowej chustki do nosa, ale w jego przypadku wielkość jest bez znaczenia, gdyż nadrabia ono urokiem. Jest położone na wysokości 1900 m n.p.m., na przełęczy San Pellegrino. W jego wodach odbijają się góry sąsiadujące z przełęczą i wraz z otaczającą go zielenią tworzą malowniczy obraz.

Wśród modrzewi i dzikiej roślinności wiedzie wokół jeziora łatwa do pokonania ścieżka, a przy jego brzegach rozmieszczone są ławki i stoliki, więc jest to doskonałe miejsce na aktywny jak i bierny odpoczynek.

………………………………………………………………………….. LAGO SANTA CATERINA/LAGO DI AURONZO ……………………………………………………………………………

Lago Santa Caterina, znane też jako Lago di Auronzo, jest sztucznym jeziorem stworzonym w gminie Auronzo di Cadore, w prowincji Belluno (Wenecja). Dotarcie do niego jest niezwykle łatwe, gdyż leży wzdłuż miasteczka Auronzo di Cadore będącego idealnym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku.

Przy jeziorze znajduje się popularna latem plaża. W mieście odbywają się ważne zawody w sportach wodnych – Grand Prix Motonautico del Cadore.

Auronzo di Cadore jest znakomitą bazą wypadową dla licznych wycieczek wysokogórskich, ale też mniej wymagających tras pieszych i rowerowych biegnących przy jeziorze.

………………………………………………………………………………………………. LAGO DI COLDAI ………………………………………………………………………………………………..

Dotarcie do jeziora Coldai wymaga trochę wysiłku i czasu. Część trasy do niego można pokonać kolejką linową z miejscowości Alleghe. Potem, w około półtorej godziny, dociera się do jeziora wygodną ścieżką. Po drodze do niego mija się schronisko Coldai, koło którego szlak odbija na prawo w górę na przełęcz Forcella Coldai, a następnie prowadzi w dół, nad jezioro.

Lago di Coldai jest niewielkich rozmiarów, ale przyciąga do siebie pięknym zielonym kolorem wody oraz urokliwym położeniem wśród łąk pełnych kwiatów i wznoszącym się nad nim surowym, majestatycznym masywem Civetty. Wycieczkę można zakończyć nad jeziorem, albo udać się dalej, np. do schroniska Tissi.

……………………………………………………………………………………… LAGO DI CAREZZA/KARERSEE ……………………………………………………………………………………….

Lago di Carezza przyciąga tłumy fotografów ze względu na łatwy do niego dostęp, a przede wszystkim dlatego, że jest jednym z najpiękniej położonych jezior w Dolomitach. Otaczają go jodłowe lasy, a w jego krystalicznych, szmaragdowych wodach odbija się masyw Latemar. Prezentuje się on najdoskonalej oświetlony porannymi albo popołudniowymi promieniami słońca. Na trasie wiodącej wokół jeziora znajduje się kilka punktów widokowych z ławkami, z których można podziwiać panoramę jeziora, albo uchwycić go okiem aparatu fotograficznego.

Jezioro zasilają podziemne źródła, dlatego też jego powierzchnia zmienia się w zależności od pór roku. Wiosną, ze względu na topniejące śniegi, może osiągnąć nawet 300 metrów szerokości, natomiast zimą, gdy spada przepływ wód gruntowych, kurczy się i zamarza. Wody jeziora są bardzo zimne. Ich maksymalna temperatura jest notowana w sierpniu i wynosi tylko 13 stopni.

Jezioro znajduje się w dolinie Val d’Ega, na wysokości 1534 m n.p.m., w prowincji Bolzano (Górna Adyga). Można do niego dotrzeć drogą nr 241 z dwóch stron: z Trentino i z Południowego Tyrolu. Jezioro jest bardzo popularne, a parking przy głównej trasie niezbyt duży, więc czasami może być problem ze znalezieniem miejsca do zaparkowania.

4 komentarze

  • Renata Łacina

   Bardzo polecam wycieczkę w Dolomity! Jeziora są zlokalizowane blisko siebie i prawie wszystkie leżą przy drodze, więc bez zbytniego wysiłku można do nich dotrzeć, a potem delektowac się odiciami, które uwielbiam 🙂
   Serdecznie pozdrawiam 🙂

 • swiatkoniczyny

  Renata, genialne odbicia lustrzane pokazałaś. Dolomity zachwycją zawsze i przez Twój wpis mam dylemat: Dolomity czy jednak trzymać się swoich planów?
  Odkryłaś wiele nieznanych mi miejsc i kusisz, i to bardzo…
  Pozdrawiam serdecznie

  • Renata Łacina

   Koniczynko, myślę, że dasz radę zrealizować swoje plany i odwiedzić Dolomity 🙂 Byłaś już w tych górach, więc wiesz, że człowiek raz je zobaczy i chce w nie wracać, czego bardzo Tobie życzę.
   Serdecznie pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *