HISZPANIA

ORBANEJA DEL CASTILLO

Przebywając w prowincji Burgos, grzechem byłoby nie odwiedzenie znajdującego się w niej, jednego z najbardziej klimatycznych i najpiękniej położonych miasteczek w Hiszpanii. Ja nie popełniłam tego grzechu, z czego bardzo się cieszę, gdyż moje serce zabiło szybciej na widok Orbaneja del Castillo.

Nazwa niewielkiej miejscowości sugeruje, iż na jej terenie znajdziemy zamek. Niegdyś musiał w niej stać, ale dzisiaj nie ma po nim śladu, choć nazwa miasta zachowała się do naszych czasów ze słowem Castillo – zamek.

Do Orbaneja del Castillo przyciąga turystów przede wszystkim jego idylliczne położenie pomiędzy ścianami kanionu rzeki Ebro i uroczy wodospad usytuowany w otoczeniu kamiennych budynków. Dzieli on miasto na dwie części: Villa i La Puebla. Jest on jego największą atrakcją.

Spektakularny wodospad ukazuje się jako pierwszy przybywającym do miasteczka. Woda spływa z niego z wysokości 25 metrów po kamiennych tarasach porośniętych soczyście zielonym mchem.

U podnóża kaskady, po drugiej stronie drogi, znajdują się baseny z niesamowicie egzotycznym kolorem wody. Ich szmaragdowo-turkusowa barwa zaprasza do kąpieli, jest ona jednak w nich zabroniona.

Po nasyceniu oczu niezwykłą kaskadą wodną, warto skierować się ku schodom prowadzącym na uliczki tego średniowiecznego miasteczka.

Długich i wąskich dróżek jest niewiele, więc w krótkim czasie będziemy w stanie postawić stopy na każdej z nich i poprzyglądać się kamiennym domom wzniesionym w górskim stylu. Wyróżniającymi się budynkami w Orbaneja są: kościół parafialny Santa Maria w stylu romańskim i usadowiony na szczycie skały pałac markizów Aguilar, zwany jako Dom Mocny.

Miasteczko zamieszkuje około 50 mieszkańców, może dlatego, że ciężko w nim żyć ze względu na spore ilości turystów przewijających się przez nie każdego dnia. Niegdyś, przed wiekami, koegzystowali w nim Żydzi, Chrześcijanie i Mozarabowie. XII wiek był czasem największej świetności Orbaneja del Castillo, gdyż wtedy to zatrzymywali się w nim i chronili w klasztorze oraz szpitalu pielgrzymi udający się do Santiago de Compostela.

Będąc w miasteczku koniecznie trzeba udać się na punkt widokowy „Mirador del Camino” znajdujący się po północnej stronie Orbaneja del Castillo. Rozpościera się z niego panoramiczny widok na zabudowania otoczone przez ukształtowane przez wodę skały krasowe. Można w nich dostrzec kształt kontynentu afrykańskiego albo dwa całujące się wielbłądy.

………………………………………………………………………………………. INFORMACJE PRAKTYCZNE …………………………………………………………………………………………

Orbaneja del Castillo leży we wspólnocie Kastylia i Leon, 65 kilometrów na północ od Burgos. Można do niego dotrzeć samochodem. Niestety, do miasteczka nie kursuje transport publiczny.

Parking: Niewielki bezpłatny parking znajduje się przy wodospadzie. W sezonie jest prawie zawsze zapełniony. Oprócz niego, z każdej strony drogi dojazdowej do miasteczka, znajduje się kilka wyznaczonych miejsc postojowych.

Restauracje: Miasteczko jest niewielkie, ale można się w nim posilić w kilku miejscach. Polecam restaurację z dobrymi domowymi posiłkami i wspaniałymi widokami – Taberna Terraza El Risco. Ze względu na spore ilości turystów odwiedzających Orbaneja del Castillo warto zrobić rezerwację stolika. Polecam też skorzystać z menu del dia (menu dnia).

4 komentarze

 • Gabriela Mohlek

  Kolorytem przypomina miasteczka Toskanii. Bardzo klimatyczne, takie miejsca zachwycają po prostu. Położenie, kolory wody, a zwlaszcza te omszałe tarasy powalają, coś pięknego! I wierzyć się nie chce, że mieszka tam tylko 50 osob. Prześliczna prezentacja, jeżeli tam się kiedyś znajdę na pewno pojadę, pozdrawiam!

  • Renata Łacina

   Obyś tam dotarła, bo na żywo kaskada prezentuje się jeszcze lepiej niż na zdjęciach. Miasteczko z klimatem, czuć w nim górskie powietrze. Miasteczko niewielkie, bo trudno je bardziej rozbudować, ze względu na jego położenie, jak i ciężko w nim mieszkać, bo wszędzie daleko.
   Pozdrawiam!

 • swiatkoniczyny

  Kolejne urzekające miejsce pokazałaś.
  Wodospad spływający po mchowych tarasach jest genialny. Zresztą miasteczko też klimatyczne i bezludne.
  Jeśli chodzi o całujące się wielbłądy to dopiero w zbliżeniu je dojrzałam. Matka Natura potrafi stworzyć niesamowite kreacje.

  Serdeczności przesyłam,
  Koniczyna

  • Renata Łacina

   Do miasteczka przyciągnęły mnie kaskady, a okazało się, że jest ono bardzo klimatyczne i niezwykle położone. W tym miejscu spisała się Matka Natura, jak i jej dzieło – człowiek 🙂
   Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *