POLSKA

WLEŃ – NAJSTARSZY MUROWANY ZAMEK NA ŚLĄSKU

850 lat liczy sobie najstarszy murowany zamek znajdujący się na Dolnym Śląsku. Jest on prawdopodobnie także najstarszym zamkiem w Polsce. Zamek Lenno (Wleń), bo o nim tu mowa, góruje nad Doliną Bobru i położonym w jej zakolu miasteczkiem Wleń.

Książęca rezydencja wznosi się na szczycie Zamkowej Góry 384 m n.p.n. będącej wygasłym podwodnym wulkanem. Świadczą o tym m.in. lawy poduszkowe, na które można się natknąć w pobliżu murów okalających warownię.

Do dzisiejszych czasów zachowały się z zamku fragmenty murów domu romańskiego, kaplicy, domu mieszkalnego oraz jego największa atrakcja – cylindryczna wieża. Powstała ona w miejscu wcześniejszej sześciobocznej wieży obronnej, którą rozebrano, prawdopodobnie z powodu ciężaru budowli wzniesionej na spękanej skale.

Na wieżę można się dostać wąskimi krętymi schodami. Roztacza się z niej widok na Karkonosze, Pogórze Izerskie i Góry Kaczawskie oraz na malowniczy Park Krajobrazowy Doliny Bobru.

W 1256 roku wieża zamkowa stała się więzieniem dla biskupa wrocławskiego Tomasza I. Osadził go w niej wnuk Henryka I Brodatego – Bolesław II Rogatka, a powodem uwięzienia biskupa był spór między nim a Henrykiem Brodatym o dobra kościelne.

………………………….……………………….………………………………………………….. HISTORIA ZAMKU …………..………………………………………………..…………………………………………

Historia zamku sięga X wieku, kiedy to na wzgórzu funkcjonowało grodzisko otoczone obronnym wałem. Pierwsza murowana część zamku – dom romański powstała w 1160 roku, za czasów panowania Bolesława Wysokiego. W tym okresie wzniesiono także mur obronny. Ciekawostką jest fakt, że spojono go gliną, a nie zaprawą wapienną.

W czasie kolejnych dziesięcioleci zamek powiększał się o dodatkowe budynki. W XIII wieku wzniesiono niewielką kaplicę. Na początku XIV stulecia postawiono czworoboczną wieżę mieszkalną, a pod koniec XIV wieku duży trzykondygnacyjny dom zamkowy. Na jego dolnym poziomie mieściła się część gospodarcza i magazynowa, a nad nimi znajdowały się pomieszczenia mieszkalne i reprezentacyjne.

Zamek, od czasów wojny trzydziestoletniej, dokładnie od1646 roku, kiedy to został zniszczony, jest w stanie trwałej ruiny.

W 2018 roku udostępniono go zwiedzającym. Wcześniej, przez 30 lat trwały na jego terenie badania archeologiczne.

…………………………….……………….…………………………………………………………… ZWIEDZANIE …………………………………….……………………………………………………………………..

Zamek można zwiedzać indywidualnie albo z przewodnikiem. Jest otwarty dla turystów codziennie. W sezonie letnim od maja do października od godziny 10:00 do 18:00, a w sezonie zimowym od listopada do kwietnia od godziny 10:00 do 16:00.

Na jego zobaczenie wystarczy około pół godziny.

Atrakcję stanowi nocne zwiedzanie zamku z pochodniami. Odbywa się ono dwa razy w miesiącu, a terminy są podawane na stronie zamku w zakładce „aktualności”: https://zameklenno.pl/

…………………………….…………….………………………………………………………………… PARKING ………………….……………………………………….………………………………………………….

Zamek nie posiada własnego parkingu. Samochód można zostawić przy głównej asfaltowej drodze w obrębie Wleńskiego Gródka, a następnie dostać się do warowni idąc ścieżką prowadzącą koło Pałacu Lenno.

Inną opcją jest zaparkowanie we Wleniu i przejście z niego do zamku żółtym albo zielonym szlakami. Spacer zajmie około pół godziny.

2 komentarze

 • Gabi, odpodrozydopodrozy.pl

  850 lat, jaki to szmat czasu. Renatko, bardzo dziękuję za ten wpis, bo piękne miejsce niedaleko mnie pokazałaś. Pojadę tam na pewno, wstyd przyznać, ale nawet o nim nie słyszałam. Ciekawe te nocne zwiedzania, no i widoki z wieży zacne, zwłaszcza jak taki piękny koloryt przybiera przyroda. Opcja parkingu we Wleniu i spaceru bardzo na tak. Patrzę na google maps, a tam jeszcze jedna perełka w poblizu. Bliskie memu sercu miasteczko Nowogrodziec ….. . pozdrawiam!

  • Renata Łacina

   Tak, szmat czasu. Gdy walczono pod Grunwaldem, to zamek liczył sobie już ćwierć tysiąclecia.
   Zamek faktycznie nie jest znany, ale też stosunkowo niedawno udostępniony do zwiedzania, więc pewnie to jeden z powodów tego stanu.
   W okolicach Wlenia jest jeszcze kilka wartych odwiedzenia miejsc, Nowogrodziec także 🙂 Przywracany jest w nim do życia klasztor z 1217 roku, więc pewnie w przyszłości będzie przyciągał do miasta.
   Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *