POLSKA

GDAŃSK – MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

Spoglądający na Polskę znad Bałtyku Gdańsk jest znany większości z nas, tak jak i leżący w jego obrębie Półwysep Westerplatte będący symbolicznym miejscem wybuchu II wojny światowej. Z tego względu Gdańsk był najwłaściwszym miejscem do budowy placówki przedstawiającej losy Polski w latach 1939-1945.

Pomysł na jej powstanie pojawił się w 2007 roku, a już 10 lat później otwarto Muzeum II Wojny Światowej (w skrócie MIIW).

Zlokalizowano je na sporym terenie 1,7 ha koło Motławy i przy Kanale Raduni, w której dość często dubluje swoją ekspresyjną bryłę. Niezwykle efektownie muzeum prezentuje się wieczorową porą.

Muzeum powstało według zwycięskiego projektu gdyńskiego Studia Architektonicznego Kwadrat, który zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie architektonicznym na kształt Muzeum II Wojny Światowej.

W uzasadnieniu werdyktu napisano:

Ogromny budynek taktownie wpisuje się w otoczenie, dając szansę na zostanie ikoną otoczoną ważnymi dla Gdańska elementami historycznymi. Zaproponowane przez autorów minimalne środki architektoniczne z wielką gracją łączą historyczny teren z nowoczesną ideą budynku […] Projekt przedstawia olbrzymi budynek, który łączy w sobie różnorodne cele. Dynamiczny, o wielkiej skali, posiada charakter rzeźby kreowanej przez odwiedzających. Wyrasta symbolicznie z ziemi, prowadzony poprzez światło, odważny, prosty i nagi, symbolicznie umieszczony w geometrii stoczni, łączy ziemię – jej mrok, chłód, odcisk Przeszłości, z niebem – nadzieją, świeżością i Przyszłością. Genialny projekt łączy racjonalną wizję budynku użytkowego z bogactwem historii. Wybrzmiewa w pełni, opowiadając trudną dla wielu pokoleń historię, o której nie wolno zapomnieć. Atrakcyjny budynek kumuluje w sobie emocje, pokazuje grozę wojny nie odbierając nam nadziei. Nie zamyka interpretatorów w mrokach trudnego tematu.”

Tak wynik konkursu skomentował członek jury konkursu, znakomity architekt Daniel Libeskind:

„Zwycięska praca jest wyrafinowana, przemyślana, odważna i kreatywna. Sądzę, że znaleźliśmy projekt, który stanowi odpowiedź na pytanie, jak powinno wyglądać nowoczesne muzeum. Projekt, który jest w stanie opowiedzieć o konsekwencjach II wojny światowej, katastrofie, która dotknęła cały świat.”

Natomiast historyk sztuki Jack Lohman, członek jury konkursu na projekt budynku muzeum, dyrektor Królewskiego Muzeum Kolumbii Brytyjskiej powiedział o zwycięskim projekcie.:

„Ten projekt nie przypomina i nie naśladuje żadnego z wielu muzeów, jakie widziałem na świecie. Jest wyjątkowy. Jest to nie tylko kwestia tematu, bardzo silnego i głęboko zakorzenionego w Polsce, a przede wszystkim w Gdańsku. Patrzymy na rozwiązanie światowej klasy, na rozwiązanie godne XXI wieku, przeznaczone dla pokoleń, które jeszcze się nie urodziły”.

O swoim zwycięskim projekcie architekci Studia Kwadrat opowiedzieli tak:

„Koncepcja architektoniczna zakłada, iż całe zło wojny ukryte jest pod ziemią, a „światełko” nadziei dostaje się do środka szczeliną biegnącą wzdłuż placu. Właśnie ta szczelina jest osią kompozycyjną całego założenia ulokowania wystawy głównej. Stanowi ona połączenie wnętrza budynku ze światem zewnętrznym. Całości zagospodarowania terenu dopełnia plac otaczający budynek muzeum, będący miejscem wydarzeń plenerowych i wypoczynku”.

………………………………………………………………………………………………….. WYSTAWA ………………………………………………………………………………………………………

Tyle o architekturze słowami znakomitości, teraz o wystawie głównej, którą tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja jest podzielona na 18 sekcji tematycznych rozlokowanych na 5 tysiącach mkw.

Wojna jest przedstawiona chronologicznie. Pokazane są przyczyny konfliktu, postacie, które miały wpływ na jej przebieg, historie zwykłych ludzi, upadek Trzeciej Rzeszy i wyzwolenie Europy. Udostępniono do oglądania około 2 tysiące eksponatów. Klimat, sytuację tamtych czasów przybliża nam 240 stanowisk multimedialnych, za pomocą których możemy wysłuchać relacji świadków, obejrzeć filmy i zdjęcia.

Wszystko to mocno oddziałuje na zwiedzających i skłania do refleksji. Według niektórych bogata ekspozycja nie wyczerpuje tematu wojny, ale jest on tak obszerny, że nie sposób przedstawić go w satysfakcjonujący sposób wszystkim zainteresowanym tą tragiczną częścią naszej historii. Według mnie jest to jedno z najlepszych muzeów, zarówno od strony architektonicznej jak i wystawowej, jakie dane mi było zobaczyć. Turyści odwiedzający Gdańsk też tak sądzą, gdyż MIIW jest na liście najciekawszych atrakcji tego miasta.

………………………………………………………………………………………………….. INFORMACJE …………………………………………………………………………………………………..

Aktualne ceny biletów na stronie: https://muzeum1939.pl/ceny-biletow.html

Warto wypożyczyć świetnie przygotowany audioprzewodnik dostępny w sześciu wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej, angielskiej, francuskiej, niemieckiej, rosyjskiej.

Godziny otwarcia muzeum można sprawdzić na stronie: https://muzeum1939.pl/godziny-otwarcia/4340.html

Do dyspozycji zwiedzających jest parking podziemny. Informacje o zasadach korzystania z niego na stronie: https://muzeum1939.pl/parking/4574.html

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *